سلامت کودک

شست و شوی لباس کودک

2Q==
شست و شوی لباس کودک


آیا تا به حال شده که در هنگام شست و شوی لباس کودک متوجه شوید که لباس، تغییر حالت یافته و آسیب دیده است؟ در واقع بسیاری از لباس ها به دلیل عدم آگاهی ما از شیوه ­ی صحیح شست و شو پس از یک بار شستن دچار تغییر رنگ یا کاهش کیفیت می شوند و فرم و حالت اولیه خود را از دست می دهند.

البته در این بین نیز افرادی وجود دارند که باور دارند، جنس نامرغوب پارچه باعث بروز خرابی لباس شده است، اما در حقیقت این مشکل در بیشتر اوقات، به دلیل بی توجهی ما نسبت به روش شست و شوی لباس بچگانه می باشد. ما در این مقاله به بررسی شیوه‌های شست و شوی لباس‌های بچگانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم در شست و شوی لباس بچگانه


مطمئنا در صورتی که لباس های رنگ روشن و تیره را در ماشین لباس شویی مخلوط کنید، احتمال رنگ گرفتگی لباس ها افزایش پیدا می کند. علاوه بر این عدم توجه به حرارت مناسب برای شستن لباس نیز، سبب آسیب رسیدن به الیاف پارچه لباس می‌شود.

این موضوع در شست و شوی لباس بچگانه نیز صدق می‌کند. چرا که کودکان پوستی حساس دارند و در صورتی که بافت لباس آسیب ببیند، آن‌ها نیز دچار ناراحتی خواهند شد. در ادامه به نکات مهمی که در زمان شست و شوی لباس کودکان باید به آن‌ها توجه کنیم، اشاره می‌کنیم.

شوینده‌های مناسب برای شستن لباس کودکان


نخستین گام در شست و شوی لباس بچگانه، انتخاب یک شوینده مناسب است. به نحوی که سبب ایجاد حساسیت در کودک نشود. به همین جهت، بهتر است تا برای شستن لباس نوزادان از شوینده هایی استفاده کنید که فاقد بو و بدون آنزیم باشند. علاوه بر این، به هیچ وجه از نرم کننده های لباس و مواد ضد الکتریسته استفاده نکنید.

برای شست و شوی لباس بچگانه و خردسالان خود می‌توانيد از پودرهای صابون مخصوصی که در بازار موجود می‌باشند استفاده کنید؛ چرا که اين پودرها سبب تمیزی بیشتر و بهداشت حداکثری لباس کودک می شوند.
همچنین با توجه به این که مواد شوینده لباس بزرگسال با لباس خردسال متفاوت می‌باشد، به همین جهت باید لباس های نوزدان را به صورت مجزا از دیگر لباس‌ها بشویید.

شیوه‌ی شست و شوی لباس نوزادان


با توجه به این موضوع که پوست بدن نوزاد و کودک در مقایسه با پوست افراد بزرگسال بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر است، به همین دلیل شیوه‌ی شست و شوی لباس بچگانه نیز از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. گاهی اوقات در صورتی که دقت نکنید، استفاده از شوینده‌هایی خاص، سبب تحریک پوست نوزاد می شوند و کیفیت لباس نوزاد را از بین می‌برند. به همین دلیل انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس خردسالان بسیار ضروری است.

همچنین سعی کنید تا لباس نوزادان را به صورت مجزا از لباس بزرگسالان بشویید. برای مثال اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا لباس خردسالان را بشویید، چرا که پوست بدن نوزاد از حساسیت بیشتری برخوردار می‌باشد.روش‌های از بین بردن لکه از روی لباس‌های کودکان

شست و شوی لباس کودک

همچنین مطالعه کنید: اندازه گیری لباس کودک

روش‌های از بین بردن لکه از روی لباس‌های کودکان

روش‌های از بین بردن لکه از روی لباس‌های کودکان
بهتر است تا قبل از شست و شوی لباس بچگانه، لکه های موجود روی آن‌ها را پاک نمایید. به عنوان مثال برای بر طرف کردن لکه های پروتئینی چون شیر، لکه غذاهای مختلف و لکه مدفوع از روی لباس، پیش از استفاده از محصولات شست و شوی حاوی آنزیم، ابتدا لکه ها را در آب سرد غوطه ور کنید و سپس آنها را بشویید. اما اگر این کار تاثیر گذار نبود، می‌توانید از لکه برها و شست‌وشوی معمولی استفاده نمایید.

به عنوان مثال برای از بین بردن لکه ادرار در دو مرحله اقدام کنید. در مرحله‌ی اول یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در یک فنجان آب حل کنید و محلول را بر روی محل لکه بریزید. در صورتی که بر روی لباس آبمیوه ریخته شد، می‌توانید محلول الکل و آب را به صورت مساوی ترکیب کنید و بر روی نقطه ای که لکه ایجاد شده قرار دهید. با استفاده از این روش‌ها شما می توانید لکه هایی را که به سختی از روی لباس بچگانه از بین می روند را پاک نمایید.

دانستنی های ضروری در رابطه با شست و شوی لباس بچگانه


برخی از لکه ها مثل لکه شیر در صورت شستن سریع بسیار راحت تر از بین می روند.
سعی کنید در اولین فرصت لباس کثیف شده کودک را شست و شو دهید.
برای شست و شوی لباس بچگانه، به هیچ وجه از وایتکس و سفید کننده استفاده نکنید.
شستن لباس های دارای لکه با آب گرم بهتر است.
هیچ وقت لباس‌ها را در حمام خشک نکنید.
در صورت شستن لباس با دست، بهتر است آن را خوب آبکشی نمایید.

منابع:https://www.verywellfamily.com

ninibakids

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *